Portal Poniedziałek - 27 maja 2019 Amandy, Jana, Juliana      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2009-04-24 Biblia pisana wierszem

"Stary Testament wierszem", książka autorstwa Kazimierza Kukułki, została napisana klasycznym trzynastozgłoskowcem. U idei powstania tej pionierskiej publikacji było pragnienie zachęcenia szerokiego odbiorcy do pogłębionej lektury ksiąg natchnionych Starego Testamentu. Dlaczego wierszem? By właśnie w taki nowatorski sposób przybliżać Biblię. Nad powstaniem dzieła czuwali bibliści: o. prof. dr hab. Tomasz Dąbek oraz ks. dr Bogdan Zbroja.- Litera Pisma Świętego jest niezwykle skomplikowana i trudna. Nawet posiadając wiedzę historyczną i teologiczną, człowiek często ma problemy ze zrozumieniem wydarzeń biblijnych. Z czasem zacząłem coraz bardziej wczytywać się w Biblię. Zrozumiałem, jak wielkie katorgi przeżywają ci, którzy chcą ją poznać, a nie mogą, ze względu na brak odpowiedniej wiedzy czy też niezrozumienie języka. Stąd myśl o napisaniu książki przywołującej wydarzenia biblijne wierszem - mówi Kazimierz Kukułka, z wykształcenia historyk, pasjonat starożytności oraz egzegeta Starego i Nowego Testamentu. I choć wydawać by się mogło, że pisanie wierszem może stanowić dodatkową barierę w rozumieniu ksiąg natchnionych, to jednak ta książka zaprzecza takiemu spojrzeniu. Po wgłębieniu się w lekturę proponowaną przez wydawnictwo Księży Pijarów rodzi się w czytelniku chęć sięgnięcia po Biblię.

Jak zaznacza sam autor, dzieło nie powstałoby bez ogromnej życzliwości ks. prof. Jana Dyducha, rektora Papieskiej Akademii Teologicznej. Wiedząc o tej próbie przełożenia Starego Testamentu na język poezji, skierował Kazimierza Kukułkę do osób, które zajmują się teologią na gruncie naukowym. "Należy sobie życzyć, aby wytężona praca autora spotkała się z żywym zainteresowaniem wśród ludzi żyjących w wielkim pędzie współczesności, dla których czytanie natchnionego Słowa Bożego wydaje się barierą nie do przekroczenia" - tak o książce "Stary Testament wierszem" autorstwa Kazimierza Kukułki pisze ks. dr Bogdan Zbroja z Papieskiej Akademii Teologicznej. W lekturze pomagają przypisy, w których autor bliżej tłumaczy pewne okoliczności poszczególnych zdarzeń. Książka została wydana w dwóch woluminach. Kazimierz Kukułka ma w planach opublikowanie drugiego tomu "Nowy Testament wierszem".

Dotychczas tworzył przede wszystkim dla najmłodszych czytelników. Jednak dogłębna lektura Biblii wyzwoliła w nim pragnienie podjęcia innych wyzwań. - Pisanie "Starego Testamentu wierszem" miało dla mnie ogromną wartość poznawczą, stanowi bazę do tego, aby pisać dalej, jednak tym razem prozą poruszać się po Biblii - zdradza swoje plany. W jego projekcie jest napisanie powieści. Akcja pierwszego tomu zostanie umiejscowiona w okresie dynastii Herodiańskiej. Wydarzenia drugiego tomu rozegrają się w czasach Jezusa. Trzeci i ostatni zatytułowany został roboczo "Św. Piotr po śmierci Mistrza".

Małgorzata Bochenek

"Stary Testament wierszem" można będzie nabyć w księgarni "Naszego Dziennika":

w Warszawie, al. Solidarności 83/89 (w pobliżu placu Bankowego), tel. (022) 850 60 20;

e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl;

w Krakowie, ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków, tel. (12) 431 02 45 (możliwość realizacji zamówień telefonicznych); e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl.

"Nasz Dziennik" 2009-04-24wa

 Aktualności
27/05 Ostatni dzień składania wniosków na "Modernizację gospodarstw rolnych"
27/05 Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata zostanie dziś uhonorowanych dziesięć rodzin
27/05 Co ze zwiększeniem trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce?
27/05 [TYLKO U NAS] Dr L. Pietrzak: W Europie obserwujemy coś w rodzaju chrystofobii
26/05 Dyrektor Radia Maryja: Kiedy chcieli zniszczyć Kościół, zniszczyć wiarę, to zawsze uderzali w kapłanów
26/05 W Polsce trwają wybory do Parlamentu Europejskiego
26/05 [TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Ideologia gender to atak sił lewicowych, służących zniszczeniu całej kultury zachodniej, całej kultury chrześcijańskiej
26/05 [TYLKO U NAS] Ks. prof. D. Oko: Celem genderystow są przede wszystkim dzieci
26/05 Ks. prof. T. Guz: Gender sprowadza człowieka wyłącznie do materii
23/05 Czy EKUZ może zastąpić ubezpieczenie turystyczne?
 Duchowość, Religia, Kościół
27/05 Czytamy "Regułę" św. Benedykta. Jaki powinien być opat? [część 5] Komentarz ojca Szymona Hiżyckiego
26/05 Rozeznanie // 6. Niedziela Wielkanocna
26/05 Ks. bp M. Solarczyk: Bądźmy tymi, którzy staną z gotowością, z otwartością, z zasłuchaniem - chcę zasłuchać się w to, co Chrystus do mnie mówi


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł